Co należy wiedzieć o Sapkowskim?

Andrzej Sapkowski (https://www.taniaksiazka.pl/autor/andrzej-sapkowski) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców polskich, który należy również do najczęściej tłumaczonych osobistości naszego rynku na inne języki. Wszystko przez to, że w 1986 roku po raz pierwszy na łamach “Fantastyki” ukazała się pierwsza opowieść o Wiedźminie, która doprowadziła do wielkiej rewolucji na naszym rynku. Cykl wiedźmiński oraz inne umiejętności sprawiły, że Sapkowski otrzymał wiele wybitnych wyróżnień, w tym m.in. Paszport Polityki oraz pięciokrotnie nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Tylko Jacek Dukaj “pobił” Sapkowskiego pod względem ilości otrzymywanych nagród. W swoim dorobku Sapkowski ma również wiele nagród zagranicznych, które otrzymał właśnie za Geralta z Rivii, który stał się inspiracją dla wielu współczesnych dzisiaj twórców świata fantasy.

“Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie”

Czas na to, aby poznać wspaniałego Wiedźmina, który przemierza Królestwa Północy w poszukiwaniu różnych potworów i stworów. Geralt z Rivii trafił do specjalnej szkoły, gdzie był szkolony do walki z różnymi stworami. Teraz ma ze sobą dwa miecze, dzięki którym jest w stanie wykonać swoje zadanie. I w sumie nie byłoby w tym nic dziwnego, ponieważ jest wielu wiedźminów na tym świecie (w książce oczywiście). Tylko, że Geralt nigdy nie będzie przeciętnym wiedźminem. Nie wierzy w coś takiego jak półśrodki. Coś jest albo dobre, albo złe. Geralt nie lubi zabijać. Robi to tylko wtedy, kiedy musi i nie ma już innego wyboru. Na dodatek w jego życiu pojawia się Yennefer z Vengerbergu – piękna czarodziejka, która staje się miłością jego życia. Towarzyszką Geralta w wędrówce jest Ciri. Razem z nimi trzeba rozpocząć wspólną podróż, która będzie trwała przez kolejnych sześć tomów.

“Wiedźmin. Tom 2. Miecz przeznaczenia”

Geralt mówi jasno – nie zabija smoków, ponieważ jest to gatunek, który znajduje się już na wyginięciu. Tylko, że w drugim tomie Wiedźmin będzie musiał zmienić swoje podejście do pewnych spraw. Wszystko przez to, że pojawił się jeden, bardzo irytujący smok, który daje nieźle popalić wszystkim mieszkańcom krainy. do unicestwienia smoka przygotowuje się specjalna grupa, w skład której wchodzą Yennefer, Rębacze z Crinfrid oraz Eyck z Denesle oraz sam Geralt. Okazuje się, że starcie z tym smokiem nawet przy pomocy tak uzdolnionych ludzi nie będzie łatwe. Czy Geralt będzie wiedział jak ma pokonać w końcu tego konkretnego smoka, czy raczej będzie to jego pierwsza porażka? Tom drugi to obowiązek dla wszystkich miłośników świata fantasy.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com